Knjiga I
Genocidna namjera - Bratunac 1992.
Projekat „Genocidna namjera Bratunac 1992“ autora mr. Ramiza Salkića ima za cilj da sveobuhvatno prikaže zločine počinjene nad Bošnjacima Bratunca tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
U ukupno sedam izdanja planirano je da budu opisni događaji tokom oružanog progona Bošnjaka Bratunca prije svega kroz izjave preživjelih svjedoka.
Prva knjiga donosi prikaz dešavanja u naseljima Hranča, Repovac i Borkovac početkom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu
U Bratuncu je počinjen i kulturocid, jer su uništavanjem vjerskih objekata muslimana uništeni tragovi tradicije pismenosti, graditeljske tradicije, te vjerske i kulturne tradicije. Razmjere kulturocida se mogu ilustrirati činjenicom da je na slici “Bratunac”, poznatog bosanskohercegovačkog slikara Huseina Nalića, nastaloj početkom osamdesetih godina, barbarskom intervencijom tokom Agresije, izbrisana džamija. Nije bilo dovoljno da je džamija srušena – tragovi muslimana Bošnjaka pokušali su se potpuno izbrisati, čak i na umjetničkim djelima.
Knjiga II
Genocidna namjera - Bratunac 1992.
U tumačenju ratnih dešavanja i karakterizaciji rata, jedna od naših najvećih pogrešaka je što smo svih ovih godina jedinice Arkanovci, Šešeljevci, Beli orlovi, Gogićevci itd. tretirali kao paravojne formacije. Mnogo je dokaza da su te jedinice bile angažovane od strane Generalštaba JNA i KOS-a, te uvođene u Bosnu i Hercegovinu da okupiraju gradove, da provode najkrvavije ratne zločine i etničko čišćenje. JNA bi ulazila nakon njih, da bi navodno uvela red. Zapravo, JNA bi zatvorila taj krug zla i okupiranu teritoriju prepustila domaćim Srbima, da je dodatno očiste. Zato je u srednjem Podrinju evidentirano toliko masovnih grobnica. Radilo se o skoro savršenom sistemu zla, koji je u prvim danima Agresije etnički očistio Bijeljinu, Zvornik, Bratunac, Vlasenicu, Foču, Višegrad..., te se proširio na ostatak Bosne i Hercegovine.
Donoseći, u ovoj knjizi, izjavu Miroslava Deronjića, koji je priznao vlastito učešće u pripremi Agresije i njenoj realizaciji, autor Ramiz Salkić doprinosi potpunom rasvjetljavanju događaja iz Podrinja tokom 1991. i 1992. godine, s akcentom na Bratunac i njegova naselja. Iz tih dokumenata je jasna namjera JNA da pod kontrolu stavi značajna područja nezavisne države Bosne i Hercegovine. Također, lahko se može pratiti uloga civilnih organa koje su uspostavili Srbi, njihovih kriznih štabova, te pojedinaca.
Knjiga III
Genocidna namjera - Bratunac 1992.
Poštovani prijatelji,
sa posebnom radošću dijelim informaciju da je za štampu spremna III knjiga iz serijala „Genocidna namjera Bratunac 1992“ koja obrađuje naselja Voljavica, Zalužje, Biljača, Bjelovac, Piriči, Sikirić, Tegare, Zapolje, Abdulići-Žanjevo, Joševu i Jagodnju.
Nakon dugotrajnog i opsežnog istraživanja u protekle dvije godine kroz svjedočenje 30 preživjelih stanovnika ovih naselja donosim autentične do sada ne objavljne izjave sagovornika o svojim traumatičnim iskustvima tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
U ovim naseljima je prema utvrđenom spisku na bazi popisa iz 1991 godine obavljenog u Bosni i Hercegovini živjelo je 5271 Bošnjaka od kojih je tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu ubijeno ili poginulo 1282 ili 24,05%.
- Tokom počinjenja genocida nad muslimanima Bošnjacima stanovnicima sigurne zone UN Srebrenica ubijeno je 927 ili 72,30 % Bošnjaka od ukupnog broja ubijenih, poginuli i nestalih Bošnjaka istraživanog područja.
...
Godine borbe za slobodu, čast i dostojanstvo
Kao akter svih političkih dešavanja u ovome entitetu u periodu od 2000. godine, pa sve do danas, kao narodni poslanik, delegat u Vijeću naroda, potpredsjednik Narodne skupštine i potpredsjednik entiteta, Ramiz Salkić je vjerovatno najpozvaniji da analizira političke procese na ovom prostoru.
S takvim iskustvom i poznavanjem društvenih, historijskih i političkih procesa, Salkić se, u nepune dvije decenije svog političkog djelovanja, borio za društvo istih prava i mogućnosti, u kojem će dominirati vladavina prava. Poziciju bošnjačkog naroda vidio je potpuno jasno, postavljajući je u ravnopravan suodnos s drugima, na temeljima miroljubive koegzistencije, tolerancije i kreiranja zajedničkih interesa.
Izuzev konstatovanja stanja i njegove analize, tekst Ramiza Salkića donosi i brojne prijedloge koji bi mogli voditi razrješenju situacije. Kreiranje jasnog evropskog i euroatlantskog puta naše zemlje, uvođenje nulte tolerancije na diskriminaciju, negiranje Genocida i identiteta drugih, uvođenje vladavine prava, samo su neki od pravaca koji bi u našoj zemlji relaksirali odnose i usmjerili je ka prosperitetu...