O knjizi Godine borbe za slobodu, čast i dostojanstvo koja govori o položaju Bošnjaka u bh. entitetu RS, diskriminacij, negiranju identiteta, negiranju genocida nad Bošnjacima i veličanju ratnih zločinaca u svom predgovoru Mehmed Pargan kaže:
„Knjiga Ramiza Salkića, aktualnog potpredsjednika bh. entiteta RS, prva je publikacija koja detaljno pojašnjava mehanizme jačanja ideologija veličanja počinilaca genocida i drugih ratnih zločina, te njihovo infitriranje u institucije sistema.
U tekstu koji je pred nama Ramiz Salkić je analizirao ustavna i zakonska rješenja i na temelju njih dokazao stepen kršenja ljudskih prava i sloboda Bošnjaka, ali i drugih naroda i etničkih grupa.
Kao akter svih političkih dešavanja u ovome entitetu u periodu od 2000. godine, pa sve do danas, kao narodni poslanik, delegat u Vijeću naroda, potpredsjednik Narodne skupštine i potpredsjednik entiteta, Ramiz Salkić je vjerovatno najpozvaniji da analizira političke procese na ovom prostoru.
S takvim iskustvom i poznavanjem društvenih, historijskih i političkih procesa, Salkić se, u nepune dvije decenije svog političkog djelovanja, borio za društvo istih prava i mogućnosti, u kojem će dominirati vladavina prava. Poziciju bošnjačkog naroda vidio je potpuno jasno, postavljajući je u ravnopravan suodnos s drugima, na temeljima miroljubive koegzistencije, tolerancije i kreiranja zajedničkih interesa.
Izuzev konstatovanja stanja i njegove analize, tekst Ramiza Salkića donosi i brojne prijedloge koji bi mogli voditi razrješenju situacije. Kreiranje jasnog evropskog i euroatlantskog puta naše zemlje, uvođenje nulte tolerancije na diskriminaciju, negiranje Genocida i identiteta drugih, uvođenje vladavine prava, samo su neki od pravaca koji bi u našoj zemlji relaksirali odnose i usmjerili je ka prosperitetu.
Stoga će ova knjiga, koja u svom naslovu potencira čast, slobodu i dostojanstvo, biti važno štivo svima koji žele načiniti korak naprijed ka poboljšanju življenja svih građana na području bh. entita RS i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Ona će pomoći kako bi se došlo do poštivanja prava drugoga i drugačijega, kako bi se došlo do vladavine prava, kao najvišeg stupnja funkcionisanja slobodnog i demokratskog društva.“
Za ovu publikaciju recenziju je napisao prof. dr. Izet Šabotić koji je između ostalog napisao,
„Autor rukopisa je istinski borac za ostvarenje osnovnih građanskih i ljudskih prava u manjem bh. entitetu RS. Riječ je o čovjeku, koji dvadesetak godina istrajava u toj svojoj borbi u raznim vidovima, kao aktivni političar u okviru zakonodavne i izvr{ne vlasti, ali i kao bh. patriota i nesalomljivi borac za pravičnost. Malo je tako istrajnih i upornih boraca, ali i iskrenih ljudi koji se suosećaju s ljudima kojima je nanesena nepravda. Riječ je o ljudima koji traže ono što je njihovo, što im je neopravdano oduzeto, suprotno svim ljudskim normama. I to traje dvadesetak i više godina, ciljano i organizirano od strane sistema koji je stvoren na temeljima agresije i genocida. Upravo o tome u ponuđenim rukopisu piše mr. Ramiz Salkić. Riječ je o zanimljivom i važnom sadržaju, koji predstavlja prenijete stavove i istupe mr. Ramiza Salkića po raznim pitnjima, onim najvažnijim, koja tretiraju položaj i status Bošnjaka u bh. entitetu RS.
U rukopisu su donesena značajna promišljanja o demografskim kretanjima u bh. entitetu RS, te ukazano na brojne poosljedice tih kretanja. Ukazano je na proces etničkog čišćenja, onemogućavanje povratka raznim pritiscima, osporavanjem rezultata popisa stanovništva, te provođenjem drugih destruktivnih mjera od strane vlasti bh entiteta RS. Sve to je urađeno s namjerom realizacije zacrtanih ciljeva po osnovu etničkog čišćenja. U tom smislu, autor je veoma precizno iznio posljedice takvog djelovanja, koje su dugoročne i veoma opasne po Bošnjake u bh. entitetu RS.
Štivo je veoma poučno i korisno, ne samo s političkog, već i ukupnog društvenog, privrednog i kulturnog aspekta, kojim se definišu odnosi i stanje u bh. entitetu RS. Ono nam nudi važne činjenice, zrele stavove i promišljanja neophodna za rješavanja nagomilanih problema u bh. entitetu RS. Ovo je posebno važno, što su navedeni sadržaji rezultat iskustva i grčevite borbe, čovjeka koji je imao smjelosti, hrabrosti i znanja da se uhvati u koštac sa najsloženijim pitanjima, koja su od krucijalne važnosti za sudbinu Bošnjaka i države Bosne i Hercegovine.“
Za ovu publikaciju recenziju je napisao i prof. dr. Amir Karić koji je između ostalog napisao:
„Rukopis Ramiza Salkića, aktuelnog potpredsjednika bosanskohercegovačkog entiteta RS, svjedočanstvo je o dvije kauzalne pojave: strukturalnoj diskriminaciji Bošanjaka, s jedne, i otporu prema diskriminirajućem pravnom statusu i još više diskriminirajućoj političkoj praksi u Entitetu, s druge strane. Kao takav, rukopis je svojevrsna evidencija njegovih dosadašnjih političkih aktivnosti na ostvarivanju prava Bo{njaka i njihovoj zaštiti.
Autor ukazuje na gotovo sva važna područja javnoga života u Entitetu i diskriminaciju koju javna vlast vrši prema Bošnjacima.
Diskriminacija koja se vrši na osnovu političke moći prisutna je u različitim područjima života. Ona se ogleda u opstruiranju Bošnjaka da sudjeluju u javnim službama i institucijama Entiteta u zakonom propisanim kapacitetima, kakav je slučaj s Ministarstvom unutra{njih poslova i javnom upravom. Posebno izražena diskriminacija i političko nasilje nad pravima Bošnjaka, koja traje dugi niz godina, ogleda se u sprječavanju podučavanja bosanskog jezika u školskom sistemu Entiteta.
Autor je svjestan da se zaštita prava i ostvarivanje interesa naroda mogu ostvariti jedino prisustvom narodnih zastupnika u političkim forumima, odnosno u Skupstini i Vladi, kao zakonodavnom i izvršnom organu vlasti. Zbog toga je veća izlaznost Bošnjaka na izbore od velikog značaja. U tom smislu on ukazuje na cijeli niz pozitivnih pomaka koji su ostvareni u razdoblju kada su Bošnjaci bili mnogo više zastupljeni u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti Entiteta. Tada su provedene reforme koje su obuhvatile i ukidanje himne Entiteta „Bože pravde“, brisanje iz naziva gradova i opšina etničke odrednice „srpski“, promjena grba i zastave, ukidanje entitetske vojske i cijeli niz drugih reformi kojima je osiguran viši stepen prava i sloboda nesrpskog stanovništva u Entitetu. Zbog ukupnog sadržaja ovaj rukopis zavređuje da bude dostupan široj javnosti, te ga zbog toga preporučujem za objavljivanje.“
Za ovu publikaciju recenziju je napisao i dipl. žurnalista Samir Karić koji je između ostalog napisao:
„Kada pročitate ovu knjigu autora mr. Ramiza Salkića, bit će vam jasno zbog čega ovaj tekst nosi naziv „Građani drugog reda“. Kada sklonimo emocije u stranu i prihvatimo se samo neospornih činjenica, shvatit ćemo da su zakoni, presude, odluke, stavovi i svi drugi potezi u bosanskohercegovačkom entitetu RS, počev od povratka pa do danas, usmjereni u pravcu skoro potpune izolacije Bošnjaka iz političkog, društvenog i kulturnog života, ali i iz skoro svakog drugog segmenta društva.
Činjenica da je knjigu pisao dugogodišnji političar nekada može biti otežavaju}a okolnost, ali, u ovom slučaju, Salkić je svaku oblast i temu kojom se bavio, čvrsto potkrijepio presudama, argumentima, dokazima, apelacijama, članovima ustava, stavovima i mišljenjima međunarodnih institucija i organizacija.
Kroz svoju knjigu autor nam donosi do sada vjerovatno najtemeljitiji prikaz položaja i stanja Bošnjaka u bh. entitetu RS. Sve ono što građani žele znati o problemima Bošnjaka, od ustavne pozicije, napada na povratnike, diskriminacije, nemogućnosti zapošljavanja, preko pozicije u vlasti i konstitutivnosti, do negiranja identiteta, bosanskog jezika, negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca, sadržano je u ovoj knjizi. Iščitavanjem stranica dolazi se do zaključka da je situacija izuzetno teška, a da se trenutno u ovom dijelu Bosne i Hercegovine pokušava provesti svojevrsno mirnodopsko etničko čišćenje. Analizirajući sve oblasti kojima se Salkić bavi, jasno je da se posljednjih godina pokušava provesti politika čiji je konačni cilj cementiranje etnički čistih teritorija.
U knjizi se predlažu i rješenja za mnogobrojne probleme, a jedno od njih je svakako i izmjena postojećeg Ustava ovoga entiteta, ali i insistiranje da pravosudne entitetske i državne institucije rade na kažnjavanju svih onih koji ne poštuju presude sudova i postojeće zakone. To bi bio veliki korak ka poštivanju prava, te omogućavanju svim narodima da ravnopravno žive i rade u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.“
Autor je naveo:
„Knjigu posvećujem svima onima koji su za domovinu Bosnu i Hercegovinu dali svoje živote, dali dijelove svoga tijela, dali svoje godine.
Poklanjam je djeci zemlje Bosne i Hercegovine, naučenoj da je tolerancija najviši stepen moći, a da je osveta znak slabosti.
Poklanjam je svima koji su se vratili na svoja ognjišta i danas se časno bore za jednu i jedinu svoju domovinu.“
„Knjiga Ramiza Salkića, aktualnog potpredsjednika bh. entiteta RS, prva je publikacija koja detaljno pojašnjava mehanizme jačanja ideologija veličanja počinilaca genocida i drugih ratnih zločina, te njihovo infitriranje u institucije sistema.
U tekstu koji je pred nama Ramiz Salkić je analizirao ustavna i zakonska rješenja i na temelju njih dokazao stepen kršenja ljudskih prava i sloboda Bošnjaka, ali i drugih naroda i etničkih grupa.
Kao akter svih političkih dešavanja u ovome entitetu u periodu od 2000. godine, pa sve do danas, kao narodni poslanik, delegat u Vijeću naroda, potpredsjednik Narodne skupštine i potpredsjednik entiteta, Ramiz Salkić je vjerovatno najpozvaniji da analizira političke procese na ovom prostoru.
S takvim iskustvom i poznavanjem društvenih, historijskih i političkih procesa, Salkić se, u nepune dvije decenije svog političkog djelovanja, borio za društvo istih prava i mogućnosti, u kojem će dominirati vladavina prava. Poziciju bošnjačkog naroda vidio je potpuno jasno, postavljajući je u ravnopravan suodnos s drugima, na temeljima miroljubive koegzistencije, tolerancije i kreiranja zajedničkih interesa.
Izuzev konstatovanja stanja i njegove analize, tekst Ramiza Salkića donosi i brojne prijedloge koji bi mogli voditi razrješenju situacije. Kreiranje jasnog evropskog i euroatlantskog puta naše zemlje, uvođenje nulte tolerancije na diskriminaciju, negiranje Genocida i identiteta drugih, uvođenje vladavine prava, samo su neki od pravaca koji bi u našoj zemlji relaksirali odnose i usmjerili je ka prosperitetu.
Stoga će ova knjiga, koja u svom naslovu potencira čast, slobodu i dostojanstvo, biti važno štivo svima koji žele načiniti korak naprijed ka poboljšanju življenja svih građana na području bh. entita RS i u cijeloj Bosni i Hercegovini. Ona će pomoći kako bi se došlo do poštivanja prava drugoga i drugačijega, kako bi se došlo do vladavine prava, kao najvišeg stupnja funkcionisanja slobodnog i demokratskog društva.“
Za ovu publikaciju recenziju je napisao prof. dr. Izet Šabotić koji je između ostalog napisao,
„Autor rukopisa je istinski borac za ostvarenje osnovnih građanskih i ljudskih prava u manjem bh. entitetu RS. Riječ je o čovjeku, koji dvadesetak godina istrajava u toj svojoj borbi u raznim vidovima, kao aktivni političar u okviru zakonodavne i izvr{ne vlasti, ali i kao bh. patriota i nesalomljivi borac za pravičnost. Malo je tako istrajnih i upornih boraca, ali i iskrenih ljudi koji se suosećaju s ljudima kojima je nanesena nepravda. Riječ je o ljudima koji traže ono što je njihovo, što im je neopravdano oduzeto, suprotno svim ljudskim normama. I to traje dvadesetak i više godina, ciljano i organizirano od strane sistema koji je stvoren na temeljima agresije i genocida. Upravo o tome u ponuđenim rukopisu piše mr. Ramiz Salkić. Riječ je o zanimljivom i važnom sadržaju, koji predstavlja prenijete stavove i istupe mr. Ramiza Salkića po raznim pitnjima, onim najvažnijim, koja tretiraju položaj i status Bošnjaka u bh. entitetu RS.
U rukopisu su donesena značajna promišljanja o demografskim kretanjima u bh. entitetu RS, te ukazano na brojne poosljedice tih kretanja. Ukazano je na proces etničkog čišćenja, onemogućavanje povratka raznim pritiscima, osporavanjem rezultata popisa stanovništva, te provođenjem drugih destruktivnih mjera od strane vlasti bh entiteta RS. Sve to je urađeno s namjerom realizacije zacrtanih ciljeva po osnovu etničkog čišćenja. U tom smislu, autor je veoma precizno iznio posljedice takvog djelovanja, koje su dugoročne i veoma opasne po Bošnjake u bh. entitetu RS.
Štivo je veoma poučno i korisno, ne samo s političkog, već i ukupnog društvenog, privrednog i kulturnog aspekta, kojim se definišu odnosi i stanje u bh. entitetu RS. Ono nam nudi važne činjenice, zrele stavove i promišljanja neophodna za rješavanja nagomilanih problema u bh. entitetu RS. Ovo je posebno važno, što su navedeni sadržaji rezultat iskustva i grčevite borbe, čovjeka koji je imao smjelosti, hrabrosti i znanja da se uhvati u koštac sa najsloženijim pitanjima, koja su od krucijalne važnosti za sudbinu Bošnjaka i države Bosne i Hercegovine.“
Za ovu publikaciju recenziju je napisao i prof. dr. Amir Karić koji je između ostalog napisao:
„Rukopis Ramiza Salkića, aktuelnog potpredsjednika bosanskohercegovačkog entiteta RS, svjedočanstvo je o dvije kauzalne pojave: strukturalnoj diskriminaciji Bošanjaka, s jedne, i otporu prema diskriminirajućem pravnom statusu i još više diskriminirajućoj političkoj praksi u Entitetu, s druge strane. Kao takav, rukopis je svojevrsna evidencija njegovih dosadašnjih političkih aktivnosti na ostvarivanju prava Bo{njaka i njihovoj zaštiti.
Autor ukazuje na gotovo sva važna područja javnoga života u Entitetu i diskriminaciju koju javna vlast vrši prema Bošnjacima.
Diskriminacija koja se vrši na osnovu političke moći prisutna je u različitim područjima života. Ona se ogleda u opstruiranju Bošnjaka da sudjeluju u javnim službama i institucijama Entiteta u zakonom propisanim kapacitetima, kakav je slučaj s Ministarstvom unutra{njih poslova i javnom upravom. Posebno izražena diskriminacija i političko nasilje nad pravima Bošnjaka, koja traje dugi niz godina, ogleda se u sprječavanju podučavanja bosanskog jezika u školskom sistemu Entiteta.
Autor je svjestan da se zaštita prava i ostvarivanje interesa naroda mogu ostvariti jedino prisustvom narodnih zastupnika u političkim forumima, odnosno u Skupstini i Vladi, kao zakonodavnom i izvršnom organu vlasti. Zbog toga je veća izlaznost Bošnjaka na izbore od velikog značaja. U tom smislu on ukazuje na cijeli niz pozitivnih pomaka koji su ostvareni u razdoblju kada su Bošnjaci bili mnogo više zastupljeni u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti Entiteta. Tada su provedene reforme koje su obuhvatile i ukidanje himne Entiteta „Bože pravde“, brisanje iz naziva gradova i opšina etničke odrednice „srpski“, promjena grba i zastave, ukidanje entitetske vojske i cijeli niz drugih reformi kojima je osiguran viši stepen prava i sloboda nesrpskog stanovništva u Entitetu. Zbog ukupnog sadržaja ovaj rukopis zavređuje da bude dostupan široj javnosti, te ga zbog toga preporučujem za objavljivanje.“
Za ovu publikaciju recenziju je napisao i dipl. žurnalista Samir Karić koji je između ostalog napisao:
„Kada pročitate ovu knjigu autora mr. Ramiza Salkića, bit će vam jasno zbog čega ovaj tekst nosi naziv „Građani drugog reda“. Kada sklonimo emocije u stranu i prihvatimo se samo neospornih činjenica, shvatit ćemo da su zakoni, presude, odluke, stavovi i svi drugi potezi u bosanskohercegovačkom entitetu RS, počev od povratka pa do danas, usmjereni u pravcu skoro potpune izolacije Bošnjaka iz političkog, društvenog i kulturnog života, ali i iz skoro svakog drugog segmenta društva.
Činjenica da je knjigu pisao dugogodišnji političar nekada može biti otežavaju}a okolnost, ali, u ovom slučaju, Salkić je svaku oblast i temu kojom se bavio, čvrsto potkrijepio presudama, argumentima, dokazima, apelacijama, članovima ustava, stavovima i mišljenjima međunarodnih institucija i organizacija.
Kroz svoju knjigu autor nam donosi do sada vjerovatno najtemeljitiji prikaz položaja i stanja Bošnjaka u bh. entitetu RS. Sve ono što građani žele znati o problemima Bošnjaka, od ustavne pozicije, napada na povratnike, diskriminacije, nemogućnosti zapošljavanja, preko pozicije u vlasti i konstitutivnosti, do negiranja identiteta, bosanskog jezika, negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca, sadržano je u ovoj knjizi. Iščitavanjem stranica dolazi se do zaključka da je situacija izuzetno teška, a da se trenutno u ovom dijelu Bosne i Hercegovine pokušava provesti svojevrsno mirnodopsko etničko čišćenje. Analizirajući sve oblasti kojima se Salkić bavi, jasno je da se posljednjih godina pokušava provesti politika čiji je konačni cilj cementiranje etnički čistih teritorija.
U knjizi se predlažu i rješenja za mnogobrojne probleme, a jedno od njih je svakako i izmjena postojećeg Ustava ovoga entiteta, ali i insistiranje da pravosudne entitetske i državne institucije rade na kažnjavanju svih onih koji ne poštuju presude sudova i postojeće zakone. To bi bio veliki korak ka poštivanju prava, te omogućavanju svim narodima da ravnopravno žive i rade u ovom dijelu Bosne i Hercegovine.“
Autor je naveo:
„Knjigu posvećujem svima onima koji su za domovinu Bosnu i Hercegovinu dali svoje živote, dali dijelove svoga tijela, dali svoje godine.
Poklanjam je djeci zemlje Bosne i Hercegovine, naučenoj da je tolerancija najviši stepen moći, a da je osveta znak slabosti.
Poklanjam je svima koji su se vratili na svoja ognjišta i danas se časno bore za jednu i jedinu svoju domovinu.“