Poštovani prijatelji,
sa posebnom radošću dijelim informaciju da je za štampu spremna III knjiga iz serijala „Genocidna namjera Bratunac 1992“ koja obrađuje naselja Voljavica, Zalužje, Biljača, Bjelovac, Piriči, Sikirić, Tegare, Zapolje, Abdulići-Žanjevo, Joševu i Jagodnju.
Nakon dugotrajnog i opsežnog istraživanja u protekle dvije godine kroz svjedočenje 30 preživjelih stanovnika ovih naselja donosim autentične do sada ne objavljne izjave sagovornika o svojim traumatičnim iskustvima tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
U ovim naseljima je prema utvrđenom spisku na bazi popisa iz 1991 godine obavljenog u Bosni i Hercegovini živjelo je 5271 Bošnjaka od kojih je tokom agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu ubijeno ili poginulo 1282 ili 24,05%.
- Tokom počinjenja genocida nad muslimanima Bošnjacima stanovnicima sigurne zone UN Srebrenica ubijeno je 927 ili 72,30 % Bošnjaka od ukupnog broja ubijenih, poginuli i nestalih Bošnjaka istraživanog područja.
- Tokom progona i pružanja otpora agresorskim snagama u ovim naseljima 1992 godine ubijeno je, poginulo ili je nestalo 254 ili 19,81% od ukupnog broja ubijenih, poginuli i nestalih Bošnjaka istraživanog područja.
- Tokom pružanja otpora agresorskim snagama u ovim naseljima 1993/94 godine ubijeno je, poginulo ili je nestalo 101 osoba ili 7,87 % od ukupnog broja ubijenih, poginuli i nestalih Bošnjaka istraživanog područja
- Još uvjek se traga za 175 ili 13,65% Bošnjaka istraživanog područja koji se vode kao nestali tokom agresije od 1992 do 1995. godine.
- Ukupno je ubijeno 95 djece ili 7,41% od ukupnog broja ubijenih Bošnjaka . Najmlađe ubijeno djete imalo je manje od godinu dana starosti.
- Ubijene su 102 žene ili 7,95% od ukupnog broja ubijenih Bošnjaka, a najstarija u momentu ubistva imala je 110 godina.
- Nakon progona i genocida nad stanovnicima ovih naselja u ista se vratilo prema popisu obavljenom u Bosni i Hercegovini 2013 godine 1331 Bošnjak ili 25,25% od broja prije počinjene agresije na ova naselja.
- Od ukupnog broja Bošnjaka prije agresije njih 2658 ili 50,42% nije se odlučilo vratiti na svoja ognjišta nakon progona prema statističkim podatcima.
Osim ovih podataka, izjava, pregleda otkrivenih grobnica u kojima su pronađeni posmrtni ostaci ubijenih Bošnjaka istraživanog područja čitaoci će na 450 strana moći pročitati i priće o procesu povratka i životu nakon povratka preživjelih žrtava ali i zašto se neki od preživjeli nisu vratili u mjesta iz kojih su nasilno protjerani tokom agresije.
Zahvalan sam svim saradnicima na realizaciji ovog historijski važnog poduhvata o kojem su svoj naučni sud dali i recenzenti kojim sam neizmjerno zahvalan na pruženoj podršci a čije isječke iz recenzija djelim sa vama;
„Bratunac je jedna od onih opština u Bosni i Hercegovini koja je postala sinonimom za zločine počinjene nad bošnjačkim civilnim stanovništvom u toku Agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
Svjestan te činjenice, autor Ramiz Salkić, pored analize o strateškom značaju opštine, nastoji zabilježiti zločine koje su bošnjački stanovnici pretrpjeli i 1992. godine i u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica, a koji su kulminirali Genocidom u julu 1995. godine.... Zbog toga je i ova knjiga od posebnog značaja....
Knjiga je ne samo historijski dokument nego i relevantna literatura za proučavanje genocida i drugih oblika zločina protiv čovječnosti. Samim time, ona će biti neizbježna literatura generacijama koji se budu bavile ovom izuzetno teškom i zahtjevnom tematikom.....“
Dr. Jasmin Medić,
„Knjiga autora Ramiza Salkića predstavlja značajan doprinos dokumentiranju zločina koji su se dešavali na području Bratunca tokom perioda od 1992. do 1995. godine. Ova duboko istražena i emotivno napisana knjiga osvjetljava mračne trenutke historije i omogućuje čitaocima da dublje razumiju sudbinu Bošnjaka ovog kraja u to vrijeme.
Salkićeva knjiga nudi dubok uvid u dešavanja tokom Agresije, istražujući kako su se zločini događali, ko su bili njihovi glavni akteri i kako su žrtve preživjele i suočavale se s traumama... Ono što čini ovu knjigu posebno važnom jeste njena uloga u čuvanju pamćenja i svjedočenju o tragedijama koje su se odigrale....
Ova knjiga će biti dragocjena za sve one koji žele da dublje razumiju historiju ovog perioda i sudbine ljudi koji su prošli neopisive patnje na području Bratunca.“
Dr. Hikmet Karčić,
„...U rukopisu su prezentirana autentična kazivanja o zbivanjima na području opštine Bratunac i u neposrednom okruženju....
Rukopis je neizmjerni historijski dokaz i više od toga, jer obiluje i historijskim izvorima, koji se mogu koristiti za pisanje novih knjiga, naučnih radova, dokumentarnih emisija i dr.......
Ovu knjigu preporučujem izdavaču da je štampa u što većem broju primjeraka i distribuira u odgovarajuće ustanove za izučavanje bliske nam prošlosti, s osvrtom na brutalnost genocidne namjere.
Također, knjigu preporučujem i široj čitalačkoj publici.“
Nijaz Mašić, prof.